Fiber Optik OTDR Ölçüm

  Fiber Optik Otdr Ölçüm Nedir?

  Fiber Optik OTDR Test, fiber optik kabloların / hatların zayıflama, yansıma, kayıp değerlerini, diğer bir deyişle fiber optik kabloların temel karakteristik değerlerinin Fiber Optik Kablo Test Cihazı ile ölçülmesi işlemine verilen isimdir.

  Fiber Optik Altyapı Kablolama ve Fiber Optik Sonlandırma işlemleri bittikten sonra mutlaka bakım ve bazı ek işlemlere ihtiyaç duymaktadır. Bu aşamada bu işlemlerin en başında Fiber Optik Test 

  Fiber Optik Kablo Test Cihazı bu aşamada kullanılmaktadır. Bu cihazlardan en gelişmiş ve bilineni OTDR (Optical Time Domain Reflectometer) cihazıdır.

  Fiber Optik OTDR Ölçüm Sistemleri

  OTDR kavramının Türkçe karşılığı Optik Zaman Boyutunda Yansıma Ölçer olarak bilinmektedir. Fiber Optik Test ve Ölçüm sırasında hat üzerindeki kayıp ve kazanç değerlerini ölçen ve bu değerlere göre kablo hattı ve Fiber Optik Ek noktalarındaki sorunları görsel ve metinsel olarak aktaran elektronik tabanlı gelişmiş bir cihazdır.

  Fiber Optik Otdr Test, fiber optik kabloya salınan ışığın geri yansıyan sinyallerinin Fiber Optik Kablo Test Cihazı tarafından algılaması mantığı ile çalışmaktadır. Genel olarak gelen ışığın yoğunluğunu ölçmek amacı ile kullanılmaktadır.

  Fiber Optik Sistemler de diğer bütün sistemler gibi uçtan uca çalıştıkları için verici uçtaki sinyalin alıcı uca ulaştığında belirli bir seviyede kalması gerekliliği vardır. Bu seviyenin kontrolü ve gücün hangi noktada ne şekilde kayba uğradığı OTDR Cihazı ile tespit edilebilmektedir.

  Fiber optik hattın her bir kılı için kesinlikle Fiber Optik OTDR Ölçüm yapılmalıdır. Bu test yapılan Fiber Optik Altyapının ihtiyaca cevap verecek yapıda olup olmadığı hakkında bilgi vermektedir.

  Ayrıca yapılan Fiber Optik Ek kalitesine ve Fiber Optik Sonlandırmada kullanılan fiber sonlandırma malzemelerinin kalitesine kadar birçok bilgiyi detaylı bir şekilde bize sunmaktadır.

  Firmamız birbirini tamamlayan hizmetler olan fiber optik kablolama, fiber optik sonlandırma ve fiber optik OTDR ölçüm hizmetleri ile sizlerin ihtiyaçlarına cevap veren çözümler üretmektedir.

  Fiber Optik Otdr Ölçüm Nasıl Yapılır?

  • Fiber Optik Otdr Test işlemine başlamadan önce çekilen fiber optik hat ile ilgili ön bilgi temin edilmelidir.
  • Fiber Optik Kablo Test Cihazının, ölü alan olarak adlandırılan bazı alanları bulunmaktadır. Bu ölü alanlar cihazın ilk giriş noktasından itibaren başlayan ve cihaza göre 2 mt ile 20 mt arasında değişen bir bölümdür.
  • Özellikle kısa olan fiber optik hatlarda bu ölü alanların yanlış ölçmeye sebebiyet vermemesi için kesinlikle Fiber Optik Tampon kullanılması gerekmektedir.
  • Tampon kullanılmasının nedeni bu kısmın tampon üzerinde kalmasını sağlayarak hattımızın düzgün bir şekilde ölçümünü yapabilmektir.

  Fiber Kablo Testi:

  • Hattın uzunluğu,
  • Hat üzerindeki ek sayısı,
  • Fiber eklerdeki kayıp oranları,
  • Hat üzerindeki sinyal kayıpları,
  • Fiber optik hat üzerindeki kopuklukları,
  • Hat üzerindeki ek ve kayıpların oranı,
  • Ek, kayıp ve kopuk olan noktaların tam olarak mesafesi gibi işlemleri kolaylaştıracak bilgileri detaylı bir şekilde bize vermektedir.

  Kurumsal Fiber Optik Otdr Test Hizmeti

  Kurumsal ve güvenilir hizmet kalitesi ile faaliyetlerini sürdüren firmamız, Avrupa standartlarında Fiber Test hizmetleri sunmaktadır. İleri teknolojinin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanarak sizlere Fiber Optik OTDR Ölçüm ve Test Hizmeti konusunda en iyi hizmeti sunan firmamız aynı zamanda bu konuda güçlü referanslara sahiptir.

  Sunduğumuz hizmetlerin daima arkasında durarak sizlere birinci sınıf hizmet vermek için özenle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Detaylı bilgi için siz de bizimle iletişime geçerek kaliteli hizmet ve profesyonel destek imkanımızdan yararlanabilirsiniz. Ayrıca Ücretsiz Keşif Avantajıyla yerinizde yaptığımız analizler sonucu ihtiyacınıza en uygun hizmet planını çıkarmaktayız.

  Yorumlar

  Bu hizmet ile ilgili yorum bulunamadı!

  Yorumunuzu Yazın

  WhatsApp İletişim