Trafik Elektronik Denetleme Sistemleri (TEDES)

  Trafik Elektronik Denetleme Sistemleri Nedir?

  Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES), kara yollarının can ve mal güvenliğinin sağlanması ve düzenli bir şekilde kontrol altına alınması amacını yerine getirmektedir. Elektronik Radar Sistemi ile düzenli ve güvenli trafik akışı temin etmek amaçlı kurulmuş olmaktadır.

  Trafik Elektronik Denetleme Sistemi;
  • Trafik yoğunluğunun önüne geçilmesini,
  • Trafik akışının düzenlenmesini,
  • Ve Elektronik Radar Sistemi ile olası kazaların önüne geçerek can ve mal güvenliğini koruyan sistemler bütünü olmaktadır.
  Bu şekilde daha birçok konuda da trafiğin akışını sağlayıp ve güvenliğini korumaya katkı sağlayan TEDES toplumda zaman ve mal kayıplarının önüne geçerek güvenli ve huzurlu bir hayat sunarak, yaşam kalitesini arttırmaya olanak sunmaktadır.
  TEDES kural ihlallerinin izlenmesi ve kaydedilmesi sistemiyle idari para cezaları tutanağına dönüştürülmesi esas alınarak oluşturulmuş bir sistem olmaktadır.
  Anlık hız noktalarına yerleştirilen TEDES kameraları ile araçların hız sınırlarının kontrol edilmesini sağlamaktadır. Tüm bunların bilincinde olup, Gazi Information Teknoloji San. Ve Tic. A.Ş olarak her türlü TEDES projelerini sizlerin ihtiyaçlarınıza cevap verecek şekilde kaliteli hizmet ve ürün prensibinden taviz vermeden sunmaktayız. Daha detaylı bilgi ve Ücretsiz Keşif Avantajımızdan faydalanmak için bizimle İletişime geçebilirsiniz.

  Trafik Elektronik Denetleme Sistemleri

  NASIL ÇALIŞIR?
  Plaka Okuma Sisteminin plaka ve araç fotoğraflarını çekerek giriş çıkış zamanlarını tarihiyle birlikte kaydetmesi araçların anlık olarak hızlarını tespit etmesine olanak sağlamaktadır. Bu kayıt işleminde aynı anda araç sorgusu da yapılmaktadır. Yapılan araç sorgusunda sorgulanan araç hız limitini aştı ise cezai işlem başlatılarak bildirim yapılması gerekmektedir. İhlali gerçekleştiren aracın bilgi ve görüntüleri ceza makbuzu ile araç sahibine posta yolu ile gönderilmektedir. Bu sistem oldukça teknolojik ve hızlı bir sistem olarak kabul görmektedir.
  Sistemin takibi yine sistem tarafından yapılmaktadır. Manuel şekilde yaptırım uygulanmadan delilli ve ispatlı kural ihlallerinin bildirilmesi ve cezai işlem başlatılması sağlanmaktadır. Sürücüler cezalarını EDS Ceza Sorgulama üzerinden kontrol edebilmektedir.
  TEDES Kameraları ile sadece hız limiti aşımları tespit etmemektedir aynı zamanda çalıntı araç tespiti, kayıp ve kaçak araç tespitleri de yapılabilmektedir.
  EDS Ceza Sorgulama sistemi üzerinden öncesindeki kural ihlallerine bakılabilmesine de olanak sağlamaktadır. Böylece emniyet güçleri için oldukça profesyonel şekilde doğru bilgiler sağlamaktadır.
  Trafik Elektronik Denetleme Sistemi amaç ceza yazmak değildir ve bu sistemin caydırıcı unsurunu kullanarak kişilerin can ve mal kayıpları yaşamasını önlemektir.  Özellikle trafiğin yoğun ve tehlikeli olduğu bölgelerde bu sistemin kullanılması ile trafik yoğunluğu daha sakin şekilde yürütülmektedir. Elektronik Radar Sistemi ile hız ile ilgili kazaların engellenmesi ya da en aza düşürülmesi sağlanmaktadır.
  Güvenlik güçlerinin görev ve iş yükünü hafifleten bu sistem sayesinde maddi ve manevi can ve mal kayıpları önlenmiş olmaktadır. Bu sistem KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) oluşturan sistemlerin araç ve yaya trafiğini düzene koyan önemli bir bölümü olmaktadır.
  TEDES; Akıllı Kavşak Sistemleri, Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi, Hız İhlal Tespit Sistemleri, Plaka Okuma Sistemi gibi birçok sistem ile entegreli çalışmaktadır. Tüm bu sistemlerden aldığı verileri bir bütünlük içerisinde işleyip analiz ederek hiç bir müdahaleye gerek kalmadan çözümler geliştiren bir sistem olmaktadır.

  AVANTAJLARI
  • TEDES’in en büyük avantajlarından biri sistemler bütünlüğü olduğu için trafiğin hiç bir müdahaleye gerek kalmadan yazılımlar sayesinde düzenlenebilmesi olmaktadır.
  • TEDES Kameraları ile sorunlar tespit edilip, otomatik çözümler oluşturup yönlendirmeler yapılabilmektedir.
  • Akıllı Kavşak Sistemleri, trafik yoğunluğunu azaltmak için trafik ışıklarını yöneterek yaya ve araç trafiğini yönlendirebilmektedir.
  • Akıllı Kavşak Sistemleri içerisinde bulunan trafik lambaları sabit süreli olmamaktadır. Trafiğin yoğunluğuna göre ışık sürelerini değiştirebilmektedir. Bu da kavşakta gereksiz beklemelerin önüne geçerek yoğunluğun ciddi bir şekilde azaltmasına olanak sağlamaktadır.
  • Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi, kural ihlali yapan sürücüleri Plaka Okuma Sistemi ile tanımlayıp caydırıcı önlemler alınmasını sağlamaktadır. Böylelikle olası kazaların önüne geçerek can ve mal güvenliğini korunmaktadır. Ayrıca Kırmızı Işık İhlal Tespiti yapılıp ceza kesilen araçlara EDS Ceza Sorgulama Sistemi üzerinden cezalar takip edilebilmektedir.
  • Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi ile yoğunluğa göre hız sınırları belirlenip yığılmaların önüne geçmesine yardımcı olmaktadır. Radar Dedektörleri sayesinde Ortalama Hız İhlali yapanlar tespit edilmektedir.
  • Ortalama Hız İhlali, Hız Koridoru uygulaması ile tespit edilebilmektedir. Hız Koridoru, otoyollarda seyir halindeki araçların Ortalama Hızlarının tespit edilip, belirlenen hız limitlerini aşan araçların tescil plakasına cezai işlem uygulanmaktadır.
  • Öncelikle Hız Koridorulimiti belirlenip, daha sonra ortalama hesaplaması ile aracın cinsine ve otoyolun uzunluğuna göre bir Hız Koridoru hesaplanması yapılmaktadır. Bu şekilde belirli yer ve araçlara göre hesaplanan hızlar ile Hız Koridoru Tablosu oluşturulmaktadır. Böylelikle istenen noktalarda konuma göre kontrol sağlanmış olmaktadır.
  • Şerit ve yön ihlallerini tespit ederek kural ihlali yapan araç sürücüleri için caydırıcı önlemler alınmasını sağlayarak trafik emniyetine katkı sağlamaktadır.

  Yorumlar

  Bu hizmet ile ilgili yorum bulunamadı!

  Yorumunuzu Yazın

  WhatsApp İletişim