Plaka Okuma Sistemleri

  Plaka Okuma Sistemi Nedir?

  Plaka Tanıma Sistemi kameralardan elde edilen araç görüntüsünün üzerinde plaka bölgesi tespit edilerek ve ayrıştırılarak, plaka üzerinde bulunan karakterlerin Optik Karakter Tanıma (Görüntü İşleme) yöntemleri ile okunması işlemi olmaktadır.

  Plaka Okuma Kamerası ile tanımlanan plaka karakterleri, Plaka Okuma sistemi tarafından yedeklenebilmekte ve plakası okunan araçların bilgileri sorgulanabilmektedir.

  Projeye göre değişik uygulamaları olan Plaka Okuma Yazılımı uygulamaya özel algoritmalar üretilerek çeşitlendirilebilmektedir.

  Farklı sistemlerle entegre çalışabilen bu sistemler, kaliteli ve ihtiyaca en uygun Plaka Takip Sistemi Fiyat ve özelliklerine ve kendini ispatlamış ürün ve yazılım tercih edilmesi gerekmektedir.

  Bir diğer önemli nokta ise, hizmeti sunan firmanın bu alanda iyi derecede deneyim ve becerisinin olması ve geri hizmet sağlayabilecek araç ve teknik donanıma sahip olması gerekmektedir. 

  Bu konuda güçlü referanslarla çalışmış ve projelerini başarıyla tamamlamış firmamız Gazi Information Teknoloji San. ve Tic. A.Ş.  güvenle tercih edebilirsiniz. KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) projelerinde keşif ve projelendirme aşamasından sistemin kurulumuna kadar olan tüm süreçlerde ve Ücretsiz Keşif avantajımızla sizlere en uygun hizmeti vermekteyiz.

  Otomatik Plaka Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

  • Plaka Okuma Sistemisensörler yardımıyla görüş alanına giren araçları tespit eder ve aracın istenen mesafeye giriş yapması durumunda Plaka Tanıma Sistemleri uyarı alır ve Plaka Tanımlama işlemi başlatılmaktadır.
  • Öncelikle kamera görüşüne bağlı olarak ortamın ışığı yetersiz ise plaka aydınlatma sistemleri ile aracın plakası aydınlatılır ve yeterince aydınlatılan plaka kamera tarafından görüntülenmektedir.
  • Kaydedilen görüntüler Plaka Okuma Yazılımı tarafından işlenmesi ile birlikte Plaka Tanıma gerçekleşmiş olmaktadır.
  • Son olarak veri tabanında bulunan kayıtlar incelenerek bu yazı dizisi ile eşleşen veriler bulunmaktadır.

   Otomatik Plaka Okuma Sisteminin Kullanıldığı Alanlar

  • Plaka Tanıma Sistemleri
  • Otoparklar,
  • Şehirlerin Otoyol Giriş ve Çıkış Noktaları,
  • Gişe ve Köprüler,
  • Sınır Kapıları,
  • Otoyol Kontrol Noktaları,
  • Site Otoparkları,
  • Nizamiyeler,
  • Depolar,
  • Üniversiteler,
  • Hastaneler,
  • Oteller,
  • Fabrikalar,
  • Sanayi Tesisler,
  • Otogarlar,
  • Hava Alanları,
  • Okullar,
  • Alışveriş Merkezleri,
  • Kontrollü Araç Geçişine ihtiyaç duyulduğu yerlerde kullanılmaktadır.

  Plaka Tanıma Sistemlerinin Kullanım Amaçları

  Plaka Okuma Sistemi çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir. Bu amaçlardan bazıları;

  • Geçiş sistemlerinde yetkilendirme,
  • Trafik Uygulamaları,
  • Güvenlik Uygulamaları,
  • Kayıp-çalıntı araçların bulunması.

  Plaka Tanıma Sistemleri kullanım amaçlarına göre ayrılmaktadır;

  Otopark Plaka Tanıma Sistemleri

  Otopark Plaka Tanıma Sistemi, otoparklarda yaşanan park yeri problemleri ve bariyer geçiş kontrolü için harcanan gereksiz iş gücü gibi sorunlara çözüm olarak üretilmiş olmaktadır.

  Plakaları otomatik olarak tanıyan ve yalnızca yetkilendirilmiş plakalara bariyer geçişi sağlayan, kameralı Otopark Plaka Tanıma Sistemi kısa zamanda yaygınlaşmıştır.

  Bu sistemle birlikte, otoparkı kullanan kişiler bariyer kumandası veya kart taşıma gibi bir zorunluluğu olmayacaktır. Ayrıca giriş ve çıkışlardaki bekleme süreleri de minimuma düşecektir.

  Özellikle alışveriş merkezlerine gelen müşterilerin giriş çıkışlarını kolaylaştırmak ve alışveriş merkezinin güvenliğine katkı sağlamak amacıyla AVM Otopark Plaka Okuma Sistemi yetkililere oldukça katkı sağlamaktadır.

  Tüm bunlara ek olarak, Otopark Plaka Tanıma Sistemi birçok site, alışveriş merkezi, rezidans ve kamu kuruluşunun otoparklarında sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır.

  Otoyol Plaka Tanıma Sistemleri

  Otoyol Plaka Okuma Sistemi; otoban, devlet kara yolu veya kentin önemli geçiş güzergahlarına konumlandırılan Otoyol Plaka Tanıma Kamerası sayesinde geçen araçların plakalarını kaydedip tanımlayan ve sorgulayan sistemler bütünü olmaktadır.

  Otoyol Plaka Takip Sistemi bünyesinde barındırdığı kameralarla araçları tespit edilebilme özelliği ile de Araç Tanıma Sistemi olarak da bilinmektedir. Araç Tanıma sistemi ile aynı zamanda Köprü Trafiği de uzaktan takip edilebilmektedir.

  Otoyol Plaka Okuma Sistemi genel amacı; Plaka Tanıma Kamerası ile plakaların okunması, elde edilen verilerin işlenmesi ve veritabanından sorgulanmasıdır.

  Plaka bilgilerinin analiz edilmesini sağlayan bu sistem oldukça güvenli ve kolay bir takip imkanı sunmaktadır. Bu sistem özellikle Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi projelerinde kullanılmaktadır.

  Plaka bilgilerinin analiz edilmesini sağlayan bu sistem oldukça güvenli ve kolay bir takip imkanı sunmaktadır. Bu sistem özellikle Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi projelerinde kullanılmaktadır.  Otoyol Plaka Okuma Sistemi uygulamasında plakaların seyir halindeyken tanınması ve kaydedilmesi esas alınmaktadır. Herhangi bir durumda bu Otomatik Plaka Okuma Sistemi ile istenilen plakaya sahip aracın yeri, konumu bu sayede tespit edilebilmektedir. Kayıt alan Güvenlik Kamera Sistemleri veri tabanından sorgulama yapmaya elverişli olmaktadır. Araç sorgulama işlemleri emniyet genel müdürlüğü web sitesinden sağlanmaktadır. Sorgulanan araç için olası bir ihbarı durumunda sistem sesli bildirim göndermektedir.

  Otoyol Plaka Okuma Sistemi, araçların plakası haricinde modelini, rengini her türlü hava koşulunda tespit edebilmekte ve kayıt altına alabilmektedir. Sistemsel bir bağlantı yoluyla elde edilen bu veriler kablolu ya da kablosuz bağlantı yoluyla uzak bir merkeze aktarılmaktadır.

  Araç Plaka Okuma Sistemleri

  Aracın üzerine yerleştirilen kameralar aracılığı ile hareket halindeyken bile çevresindeki araçların plakalarını okuyup Araç Sorgulamasını sağlayan sisteme Araç Üstü Plaka Okuma Sistemi denmektedir.

  Sistem Plaka Okuma Kamerası ile aracın önünden ve arkasından resimler alarak hafızasına kaydedilir, depolanan bu görüntüler analiz edilerek resmin içinden plaka bilgisi alınır ve ihtiyaç halinde bu bilgilerin kullanılması için veritabanına kaydedilmektedir. Plaka şekilleri, resimleri ve kodları her ülkede farklılık göstermektedir. Bu bağlamda Mobil Plaka Okuma Sistemi olarak da adlandırılan Araç Plaka Okuma Sistemleri bunların bilgisine adapte edilen bir sistem ile çalışmaktadır.

  Araç Plaka Okuma Sistemleri, hareketli olmasından dolayı Sabit Plaka Okuma Sistemine göre çok daha avantajlı olmaktadır. Tüm avantajları ile Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) ne katkı sağlayan sistemlerden biri olmaktadır.

  Araç Üstü Plaka Okuma Sistemi güvenlik ve trafik uygulamalarında fazlasıyla kullanılan bir sistem haline gelmiştir. Bütün araçların plakaya sahip olması ekstra alıcı ve verici ürünlere gerek olmamasını sağlamaktadır.

  Yorumlar

  Bu hizmet ile ilgili yorum bulunamadı!

  Yorumunuzu Yazın

  WhatsApp İletişim